NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ - Wiadomości - KPP w Chełmnie

Wiadomości

NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ

Data publikacji 25.11.2019

Pomysłowość sprawców przestępstw jest nieograniczona. Zdarzają się próby oszustw metodą „na wnuczka”, „na policjanta” czy też „na wypadek”. Ofiarami oszustów w większości są osoby starsze i samotne. Apelujemy o ostrożność.

Pomimo akcji profilaktycznych, policjanci wciąż odnotowują przypadki oszustw „na wnuczka”, „na policjanta” czy też „na wypadek”. Ofiarami przestępstw  w większości stają się osoby starsze, często samotne. W tego typu przypadkach, metoda działania sprawców jest identyczna. Polega na tym, że po nawiązaniu kontaktu telefonicznego z ofiarą, sprawca podaje się za członka rodziny, wnuczka lub policjanta opowiadając o ciężkiej sytuacji, polegającej np. na uczestnictwie w wypadku drogowym i pilnej potrzebie uzyskania pieniędzy. Oszuści prowadzą rozmowę w taki sposób, aby rozmówca uwierzył, że są tymi, za których się podają. W przypadku, gdy starsza osoba godzi się na udzielenie pożyczki, tłumaczą, że nie mogą osobiście odebrać pieniędzy i zrobi to za nich ktoś zaufany. Po przekazaniu pieniędzy, okradziona osoba orientuje się, że padła ofiarą oszustów dopiero po nawiązaniu kontaktu z prawdziwymi krewnymi. Nierzadko powstałe w ten, lub podobny sposób straty, wynosiły nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych a oszukane osoby traciły swoje wszystkie oszczędności lub zaciągały kredyty.

Apelujemy więc o ostrożność w kontaktach z osobami, których nie znamy. Nie przekazujmy żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie gotówki przez osoby pośredniczące. Zwracamy się również z prośbą do rodzin osób starszych, by uczulili najbliższych na tego typu zachowania.

Autor: asp. Dorota Lewków
Publikacja: Dorota Lewków