Wiadomości

BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY - PORADY

Data publikacji 19.09.2014

Brawura, lekkomyślność, brak doświadczenia, a także nieświadomość istniejących niebezpieczeństw skutkuje niejednokrotnie tragicznymi wydarzeniami. Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży jest jednym z priorytetowych zadań, ...

APEL DO RODZICÓW:  

Dziecko idąc do szkoły lub wracając z niej do domu, bawiąc się na podwórku, przebywając samo w domu może stać się ofiarą przestępstwa lub nieszczęśliwego wypadku. Zagrożenia ze strony kierujących pojazdami, kontakt z osobą obcą, dealerem narkotyków, rozboje, pobicia, a także wymuszenia pieniędzy (zastraszanie, grożenie pobiciem) - to kilka z wielu niebezpieczeństw, na które narażone są dzieci pozostające bez opieki rodziców. 

Zanim przejdziesz przez jezdnię zatrzymaj się na brzegu chodnika. Spójrz czy nic nie nadjeżdża z lewej, a potem - z prawej strony. Jeszcze raz upewnij się i spójrz w lewo, jeśli droga jest wolna przejdź na drugą stronę. Pamiętaj, aby nigdy nie przebiegać przez jezdnię, a przez tory kolejowe przechodzić tylko po wyznaczonych przejściach, wyposażonych w zapory i sygnalizację świetlną. Poza miastem, jeżeli nie ma chodników, zawsze idź poboczem z lewej strony jezdni tak, żebyś widział nadjeżdżające pojazdy. W drodze do szkoły lepiej unikać ryzykownych skrótów, grożących przykrymi wypadkami. Omijaj miejsca niebezpieczne, w których może spotkać cię coś złego. Jeśli w drodze do szkoły spotkasz kogoś obcego nie bierz od niego słodyczy, zabawek czy pieniędzy. Nigdy nie wsiadaj do samochodu, którym kieruje nieznana ci osoba. Nie przyjmuj od obcych propozycji wspólnego spaceru. Zanim komuś zaufasz - zastanów się. 

APEL DO DZIECI I MŁODZIEŻY - "BEZPIECZEŃSTWO W SZKOLE" 

W samej szkole mogą na Was czekać bardziej lub mniej sympatyczne niespodzianki. Jeśli jesteś "nowy" w szkole czy klasie i koledzy przywitają cię niezbyt ciepło to nie przejmuj się, bądź uprzejmy i uczynny, ale bez przesady. Po prostu bądź sobą, nie udawaj kogoś kim nie jesteś. Nie staraj się na siłę imponować kolegom i nauczycielom. Porady poradami, ale co na przykład zrobić kiedy starszy kolega każe ci przynieść do szkoły paczkę papierosów lub pieniądze? Masz dwa wyjścia: albo przynieść papierosy i pogodzić się z tym, że będziesz musiał to robić systematycznie w zależności od żądań, albo podzielić się kłopotami ze swoimi rodzicami, opiekunami, wychowawcą, dyrektorem szkoły. W ten sposób zlikwidujesz w zarodku przestępcze działanie. Zastanów się czy warto ryzykować wchodząc w niepewne układy. Nie rób głupstw i nie próbuj narkotyków.

Należy pamiętać, że to dorośli stanowią wzór bezpiecznych zachowań dla własnych dzieci, które kiedyś dorosną, a wyuczone pozytywne zachowania pozostaną i będą procentować ich rozsądnym zachowaniem w życiu!

asp. szt. Tomasz Trybuszewski
Wydział Prewencji
KWP w Bydgoszczy
Powrót na górę strony